Rodzaje schodów

Pomożemy Ci dobrać właściwy rodzaj oraz model schodów

Bez względu na to, czy posiadasz istniejącą już konstrukcję czy też potrzebujesz schodów lekkich, stanowiących odrębny element konstrukcyjny. Doradzimy i dobierzemy specjalnie dla Ciebie odpowiedni model schodów drewnianych oraz rodzaj drewna z jakiego mają być wykonane.

Doświadczenie i solidność

Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu w produkcji schodów drewnianych i naszym doskonałym projektantom, którzy idealnie wkomponują model schodów do Twojego wnętrza. Pomożemy również przy wyborze rodzaju balustrady, aby całość harmonizowała ze sobą i z przestrzenią, w której będzie się znajdować. Jedna z naszych ekip montażowych sprawnie i fachowo zainstaluje zamówione schody. Posiadamy w ofercie także schody drewniane do samodzielnego montażu.

Produkujemy pełną gamę rodzajów schodów drewnianych.

Wśród nich znaleźć można następujące rodzaje (według typu konstrukcji nośnej):

Schody drewniane Białystok
Stopnie schodów policzkowych osadzane są w policzkach (wangach), które służą do przeniesienia obciążeń oraz zamocowania balustrad.
Schody drewniane Białystok
Charakteryzuje je brak belek policzkowych, do których montowane są stopnie. Brak policzków oznacza, że schody złożone są jedynie ze stopni, podstopni oraz balustrady. Aby schody posiadały odpowiednią sztywność oraz w pełni sprawdzać się jako konstrukcja, elementy muszą być odpowiednio masywne.
Schody drewniane Białystok
Głównymi zaletami schodów jest ich nośność, ognioodporność oraz bardzo komfortowe użytkowanie pod względem akustycznym (brak dudnienia przy użytkowaniu). Wymaga wykonania bardzo dokładnych pomiarów istniejącej już konstrukcji betonowej.
Schody drewniane Białystok
W niewielkim stopniu różnią się od schodów policzkowych. Główną różnicą jest sposób mocowania stopni: nie są one osadzane we wgłębieniach, a jedynie w policzkach wycina się otwory (trójkątny kształt), w miejsce których osadza się stopnie.
Schody drewniane Białystok
Ich konstrukcja oparta jest na specjalnym montażu każdego stopnia co sprawia wrażenie, iż wychodzą one ze ściany. Ten typ konstrukcji wymaga doboru odpowiedniej konstrukcji nośnej do każdego stopnia.
Schody drewniane Białystok
W tych schodach drewniane stopnie mocowane są do metalowej konstrukcji. Charakterystyczne były dla obiektów przemysłowych ze względu na surowy, ascetyczny wygląd. Dziś natomiasy są chętnie wykonywane w domach jako nowoczesny i ciekawy element wizualny, nie tylko użytkowy.

Zobacz przykłady schodów na konstrukcji metalowej:
Schody drewniane Białystok – Schody na konstrukcji metalowej

Schody drewniane Białystok
Zajmują mało miejsca, są proste w montażu, ale wyglądają nowocześnie. Mają z jedne strony policzek, do którego są przymocowane stopnie, z drugiej strony są połączone bolcami.

Każdy z typów schodów jest przeznaczony do odpowiedniego rodzaju i charakteru pomieszczenia. Rozmaita liczba gustów klientów umożliwia dopasowanie do każdego z nich, biorąc pod uwagę nie tylko upodobanie co do gatunku drewna i koloru, ale także pod kątem ekonomicznym.

Zobacz też: SCHODY DREWNIANE Białystok
Schody drewniane Białystok

Podstawowe biegi schodów

Poniżej prezentujemy podstawowe, najczęściej spotykane rodzaje biegów schodowych. O zastosowaniu konkretnego rozwiązania decyduje głównie przestrzeń, jaka może być wykorzystana pod budowę schodów. Wielkość otworu w stropie przesądza o rodzaju schodów. Schody to element mieszkania lub domu, bez którego komunikacja pionowa w budynku byłaby niemożliwa. Zaprojektowanie schodów wymaga nie lada umiejętności oraz wiedzy – nawet najmniejszy błąd może spowodować bardzo duże problemy oraz niepotrzebne koszty usunięcia tego błędu. Aby schody były ergonomiczne i nie były zagrożeniem dla osób je użytkujących, należy je zaprojektować bardzo precyzyjnie.

Schody drewniane Białystok

Schody I
Bieg w kształcie litery I

Schody drewniane Białystok

Schody L
Bieg w kształcie litery L

Schody drewniane Białystok

Schody C
Bieg w kształcie litery C

Schody drewniane Białystok

Schody U
Bieg w kształcie litery U

Schody drewniane Białystok

Schody łukowe
Bieg łukowy

Schody jednobiegowe

Schody proste jednobiegowe zajmują dużo miejsca; nie są zbyt wygodne w użytkowaniu, dlatego powinny łączyć niskie kondygnacje (np. schody na antresolę). Ich dużą zaletą jest to, że można wykorzystać przestrzeń pod schodami.

Schody jednozabiegowe (kształt litery L)

Jednokrotnie zmieniają kierunek, część stopni ma zmienną szerokość i kształt przypominający klin. Mogą być prawo- lub lewoskrętne.

Schody dwuzabiegowe (w kształcie litery U)

Zmieniają kierunek o 180° (zawracają), część stopni ma zmienną szerokość i kształt przypominający klin. Mogą być prawo- lub lewo-skrętne.

Dwubiegowe proste (w kształcie litery U)

Dwa proste biegi przedzielone w połowie wysokości podestem, dzięki któremu można wygodnie zmienić o 180° kierunek wchodzenia. Wymagają sporo miejsca. Mogą być prawo- lub lewoskrętne.

Schody kręcone (spiralne)

Stopnie mają kształt trójkąta, wycinka koła lub trapezu. Mocuje się je na słupie umieszczonym pośrodku otworu w stropie. Mają zazwyczaj średnicę od 130 do 200 cm. Mogą być prawo- lub lewoskrętne. Umieszcza się je szczególnie tam, gdzie na schody przewidziano mało miejsca lub w ogóle ich nie było w planie. Nie są więc zbyt wygodne, a kształt ich stopni powoduje, że trudno po nich chodzić z większymi przedmiotami.